Aktívne sa podieľajte na tvorbe európskych politík a podeľte sa s nami o svoje názory. Ďalej sa dozviete o tom, ako môžete prispieť k utváraniu našich politík, ako aj o metódach našej práce.
Dajte nám vedieť, čo je pre vás dôležité!
Vyjadrite sa k pripravovaným politikám EÚ a k zjednodušovaniu existujúcich právnych predpisov.
Navrhnite nové právne predpisy EÚ alebo podporte už predložené nápady.
Zapojte sa do diskusie s ostatnými občanmi o otázkach, ktoré sa týkajú nás všetkých.
Aktuálne: Hodnotenie smernice o výťahoch
V rokoch 2024 – 25 vyhodnotíme smernicu o výťahoch. V tomto hodnotení sa posúdi, či je smernica stále vhodná na daný účel z pohľadu výrobcov, pracovníkov údržby alebo používateľov výťahov.
Na základe záverov tohto hodnotenia Komisia rozhodne, či je smernicu potrebné revidovať, aby spĺňala svoje ciele.
Hlavnými cieľmi pravidiel a noriem EÚ týkajúcich sa výťahov sú bezpečnosť a voľný obchod v rámci jednotného trhu EÚ. Výťahy sú základným prostriedkom pre pohodlný a bezpečný prístup na rôzne podlažia v budovách. Výťahy podporujú inkluzívnosť, keďže zlepšujú prístupnosť starých aj nových budov. Montáž výťahov podporuje sociálnu integráciu osôb so špeciálnymi potrebami a zníženou pohyblivosťou.
Komisia by si chcela vypočuť názory všetkých strán a táto výzva na predloženie dôkazov je otvorená do 13. februára 2025.
Podrobnejšie informácie
Verejné konzultácie a spätná väzba (predtým stránky „Vyjadrite svoj názor“) sú jednotným portálom, na ktorom môžu občania a zainteresované strany vyjadriť svoje názory na iniciatívy Komisie a prispievať k rozhodovaciemu procesu. Komisia má záujem vypočuť si názory občanov a zainteresovaných strán na právne predpisy a politiky EÚ, a to tak vo fáze ich prípravy, ako aj pri ich vykonávaní. Príkladmi takejto účasti občanov na rozhodovacom procese boli verejná konzultácia o integrovaných systémoch ochrany detí alebo spätná väzba k pravidlám EÚ o právach obetí.
Prostredníctvom európskej iniciatívy občanov môžu občania EÚ vyzvať Európsku komisiu, aby navrhla právne predpisy týkajúce sa tém, ktoré patria do jej právomocí. Iniciatívu musí platne podpísať aspoň jeden milión občanov. Od jej zavedenia v roku 2012 sa začalo viac ako 100 iniciatív, ktoré podporilo približne 18 miliónov občanov EÚ. Úspešné iniciatívy ovplyvnili legislatívne návrhy Komisie v otázkach, ako je prístup k pitnej vode alebo stanovenie povinných cieľov na obmedzenie používania chemických pesticídov.
Platforma na zapojenie občanov slúži ako vyhradený priestor pre občanov, cez ktorý sa môžu zapojiť do diskusií na európskej úrovni o dôležitých pripravovaných návrhoch EÚ, ktoré sa týkajú nás všetkých. Európska komisia má záujem spoznať názory občanov na svoje politické iniciatívy už v ranom štádiu ich prípravy. Obsah diskusií, rôzne predložené myšlienky a návrhy, reakcie ostatných občanov posúdime a plne zohľadníme pri formulovaní našich politických iniciatív.
Platforma EÚ pre participáciu detí
Platforma EÚ pre participáciu detí je priestorom na dialóg s najmladšími občanmi EÚ, ktorého cieľom je zaistiť, aby sa ich názory zohľadnili pri tvorbe politík na úrovni EÚ. Zriadila ho Európska komisia v spolupráci s Európskym parlamentom a organizáciami občianskej spoločnosti.
Do online konzultácií sa môžu zapájať všetky deti v EÚ. Deti, ktoré sa stanú členmi platformy, sa môžu zúčastňovať aj na rozhovoroch, diskusiách v cieľových skupinách či online a offline stretnutiach. Majú takisto možnosť vyjadriť sa k smerovaniu a činnostiam platformy, spoluvytváraniu webového sídla a ku komunikačným aspektom.