Weź aktywny udział w kształtowaniu polityki europejskiej i podziel się z nami swoimi poglądami. Sprawdź poniżej, w jaki sposób możesz ulepszyć naszą wizję polityki unijnej i nasze metody pracy.
Powiedz nam, co jest dla Ciebie ważne!
Wypowiedz się na temat strategii unijnych w przygotowaniu i możliwych uproszczeń w obowiązujących przepisach.
Zaproponuj własną inicjatywę lub wyraź poparcie dla pomysłów dotyczących nowych przepisów unijnych.
Weź udział w debacie na temat problemów, które dotyczą nas wszystkich.
W centrum uwagi: Zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących badań niewymagających wykorzystania zwierząt
Komisja ma opracować plan działania mający na celu stopniowe wycofywanie badań na zwierzętach. W ramach zaproszenia do zgłaszania uwag chce pozyskać wiedzę fachową na temat metod badawczych niewymagających wykorzystania zwierząt w ocenie bezpieczeństwa chemicznego, a przede wszystkim informacje podsumowujące obecny stan wiedzy w związanych z tym dziedzinach. Uwagi można zgłaszać do 15 października 2024 r.
Komisja zobowiązała się do opracowania tego planu w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską „Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach”.
Więcej informacji
Portal konsultacji publicznych (wcześniej znany pod nazwą „Wyraź swoją opinię”) umożliwia obywatelom i zainteresowanym stronom przedstawienie w jednym miejscu swoich poglądów na temat inicjatyw Komisji oraz wniesienie wkładu w proces decyzyjny. Komisja zobowiązuje się do wysłuchania ich opinii na temat unijnych przepisów i strategii politycznych zarówno na etapie ich opracowywania, jak i wdrażania. Przykładem tego rodzaju wkładu w proces decyzyjny były konsultacje publiczne w sprawie ochrony dzieci oraz przekazane opinie w sprawie przepisów UE dotyczących praw ofiar.
Przy pomocy europejskiej inicjatywy obywatelskiej Europejczycy mogą wezwać Komisję Europejską do zaproponowania przepisów w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji. Pod inicjatywą musi podpisać się co najmniej milion obywateli. Od czasu wprowadzenia tego mechanizmu w 2012 r. ogłoszono ponad 100 inicjatyw, które poparło około 18 mln obywateli. Zakończone sukcesem inicjatywy wywarły wpływ na wnioski ustawodawcze Komisji w kwestiach takich jak dostęp do wody pitnej czy ograniczenie stosowania pestycydów chemicznych.
Portal Aktywności Obywatelskiej umożliwia obywatelom udział w ogólnoeuropejskich dyskusjach na temat nowych inicjatyw politycznych, które wpłyną na życie nas wszystkich. Komisja Europejska pragnie zapoznawać się z opinią Europejczyków już na wczesnym etapie pracy nad inicjatywami unijnymi. Komisja oceni przekazane pomysły i propozycje, a także to, jak reagują na nie inni obywatele, by następnie uwzględnić tę ocenę w opracowywanych inicjatywach.
Unijna platforma uczestnictwa dzieci
Unijna platforma uczestnictwa dzieci to przestrzeń umożliwiająca dialog z najmłodszymi obywatelami UE, w ramach której mogą oni zabrać głos w procesie kształtowania polityki na szczeblu UE. Została utworzona przez Komisję Europejską we współpracy z Parlamentem Europejskim i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.
Wszystkie dzieci w UE mogą uczestniczyć w konsultacjach online, a także w rozmowach, grupach dyskusyjnych, spotkaniach online i offline. Mogą również wypowiedzieć się na temat kierunku i realizacji działań platformy, jej współtworzenia i aspektów komunikacyjnych.