Aktivno sudjelujte u oblikovanju europskih politika i podijelite svoje mišljenje s nama. U nastavku istražite kako možete doprinijeti oblikovanju europskih politika i našem radu.
Recite nam što vam je važno!

Iznesite svoje mišljenje o predstojećim politikama EU-a i pojednostavnjenju postojećih propisa.

Predložite ili podržite ideje za nova pravila EU-a.

Pridružite se raspravi i uspostavite dijalog s građanima o pitanjima koja utječu na sve nas.
Aktualno: Kako možemo preokrenuti trend smanjenja broja divljih kukaca oprašivača?

Pčele samice, bumbari, pršilice, leptiri, moljci i druge muhe, ose, čak i kornjaši neophodni su za naše ekosustave i opskrbu hranom. Otprilike četiri od pet usjeva i divljih cvjetnih biljaka oslanjaju se na te oprašivače kako bi prenijeli pelud i pomogli im u razmnožavanju. Međutim, njihova je populacija u zabrinjavajućem padu, što ugrožava prirodu, sigurnost opskrbe hranom i naše buduće blagostanje. Više od milijun građana EU-a potpisalo je europsku građansku inicijativu na tu temu, pa je Komisija odgovorila na nju.
Međutim, budući da je naš život duboko isprepleten sa sudbinom oprašivača i to pitanje utječe na sve nas, odluke o daljnjim koracima trebale bi biti predmet široke javne rasprave.
Zbog toga je na Platformi za građanski angažman pokrenuta nova rasprava. Na taj način možemo uzeti u obzir najširu lepezu problema, potreba i perspektiva.
Dodatne informacije
Javna savjetovanja i povratne informacije (ranije pod nazivom „Iznesite svoje mišljenje”) jedinstveni je portal na kojem građani i dionici mogu iznijeti svoje mišljenje o Komisijinim inicijativama i doprinijeti postupcima donošenja odluka. Komisiju zanima mišljenje građana i dionika o propisima i politikama EU-a u fazi pripreme i provedbe. Javno savjetovanje o integraciji sustava za zaštitu djece ili povratne informacije o pravilima EU-a o pravima žrtava neki su od primjera takvih doprinosa u postupku donošenja odluka.
Zahvaljujući europskoj građanskoj inicijativi građani EU-a mogu pozvati Europsku komisiju da predloži zakonodavstvo o temama koje su u njezinoj nadležnosti. U okviru inicijative potrebno je prikupiti najmanje milijun valjanih potpisa. Od njezina uvođenja 2012. pokrenuto je više od 100 inicijativa, a jednu je podržalo čak 18 milijuna građana EU-a. Uspješne inicijative utjecale su na Komisijine zakonodavne prijedloge o pitanjima kao što su pristup pitkoj vodi ili postavljanje obveznih ciljeva za smanjenje upotrebe kemijskih pesticida.
Platforma za građanski angažman služi kao namjenski prostor za sudjelovanje građana u raspravama na europskoj razini o važnim predstojećim EU-ovim prijedlozima koji utječu na sve nas. Europska komisija želi čuti mišljenja građana u ranoj fazi izrade novih političkih inicijativa. Uvijek ćemo proučiti iznesene ideje i prijedloge, reakcije drugih građana i ta saznanja uzeti u obzir pri oblikovanju naših političkih inicijativa.
Platforma EU-a za sudjelovanje djece

Platforma EU-a za sudjelovanje djece prostor je za dijalog s najmlađim građanima EU-a kako bi iznijeli svoja mišljenja i doprinijeli oblikovanju politika na razini EU-a. Uspostavila ju je Europska komisija u suradnji s Europskim parlamentom i organizacijama civilnog društva.
Sva djeca iz EU-a mogu sudjelovati u savjetovanjima na internetu, a nakon što postanu članovi, i u razgovorima, fokusnim skupinama te sastancima na internetu i uživo. Nadalje, mogu davati prijedloge i komentirati smjer i provedbu aktivnosti platforme, zajedničko stvaranje internetskih stranica i komunikacijske aspekte.