Staňte se aktivním účastníkem tvorby evropských politik – podělte se s námi o svůj pohled. Podívejte se, jak můžete přispět k utváření evropských politik a ke způsobu, jak pracujeme.
Řekněte nám, co je pro vás důležité!

Vyjádřete se k chystaným politikám EU a řekněte nám, co si myslíte o snaze zjednodušit stávající právní předpisy.

Předložte vlastní návrh nových předpisů EU nebo podpořte návrhy stávající.

Zapojte se do diskuse s ostatními občany EU o otázkách, které se týkají nás všech.
Možná vás bude zajímat: Jak zvrátit úbytek volně žijícího opylujícího hmyzu?

Samotářské včely, čmeláci, pestřenky, motýli, můry, vosy, další létající hmyz a dokonce i brouci mají pro naše ekosystémy a zajištění dostatku potravin naprosto zásadní význam. Opylují totiž přibližně čtyři pětiny plodin a planě rostoucích kvetoucích rostlin, a pomáhají tak při jejich reprodukci. Jejich populace se však potýkají s alarmujícím úbytkem, který tak ohrožuje nejen životní prostředí, ale představuje riziko i pro zajištění dostatku potravin a tudíž i pro prosperitu lidské společnosti v budoucnu. Více než milion občanů EU podepsal na toto téma evropskou občanskou iniciativu, na kterou již Komise odpověděla.
Vzhledem k tomu, že lidská existence je s osudem opylovačů hluboce provázána, a ovlivňuje tak životy nás všech, měla by být otázka, jak tuto současnou krizi řešit, předmětem široké veřejné diskuse.
Proto byla na Platformě aktivního občanství právě zahájena nová diskuse na toto téma. Tímto způsobem se chceme seznámit s názorem co nejširšího okruhu občanů a dozvědět se více o tom, co potřebují a čeho se obávají.
Další informace
Veřejné konzultace a zpětná vazba (dříve stránky „Podělte se o svůj názor“) jsou jednotným portálem, na němž se mohou občané a zúčastněné strany vyjádřit k iniciativám Komise a přispět tak k rozhodovacímu procesu na úrovni EU. Komise si přeje znát názory občanů a zúčastněných stran na právní předpisy a politiky EU, a to jak ve fázi přípravy předpisů, tak při jejich provádění. Jako příklad zpětné vazby od veřejnosti můžeme uvést veřejnou konzultaci o integraci systémů ochrany dětí nebo konzultaci ohledně pravidel EU týkajících se práv obětí.
Prostřednictvím evropské občanské iniciativy mohou občané EU vyzvat Evropskou komisi, aby navrhla právní předpisy týkající se témat spadajících do její pravomoci. K tomu je zapotřebí, aby byl na podporu dané iniciativy shromážděn nejméně jeden milion platných podpisů. Evropská občanská iniciativa byla zavedena v roce 2012. Od té doby jich bylo zahájeno více než 100 a podporu vyjádřilo celkem přibližně 18 milionů občanů EU. Úspěšné iniciativy dosud ovlivnily legislativní návrhy Komise v oblastech, jako je přístup k pitné vodě nebo stanovení povinných cílů pro omezení používání chemických pesticidů.
Na Platformě pro účast občanů na tvorbě politik EU se mohou lidé zapojit do diskusí o důležitých připravovaných návrzích EU, které se týkají nás všech. Evropská komise by se prostřednictvím platformy ráda seznámila s pohledem občanů na danou problematiku, a to již v rané fázi přípravy nových politických iniciativ. Obsah diskusí, včetně jednotlivých nápadů, návrhů a reakcí ostatních posoudíme a poté zohledníme při formulování politických iniciativ.
Platforma EU pro účast dětí

Platforma EU pro účast dětí je prostorem pro dialog s nejmladšími občany EU, s jehož pomocí se jejich názory stanou součástí tvorby politik na úrovni EU. Platforma byla zřízena Evropskou komisí ve spolupráci s Evropským parlamentem a organizacemi občanské společnosti.
Online konzultací se mohou zúčastnit všechny děti z EU a poté, co se stanou členy platformy, se mohou účastnit také pohovorů, pracovních skupin a online i offline setkání. Děti mají rovněž slovo ohledně řízení a provádění činností platformy, společného vytváření internetových stránek a komunikačních aspektů.