Бъдете активни участници в оформянето на европейските политики и споделете мнението си с нас. Разгледайте по-долу как можете да допринесете към размисъла за нашите политики и начините ни на работа.
Кажете ни какво е важно за вас!

Изразете мнението си относно предстоящите политики на ЕС и опростяването на съществуващите закони.

Предложете или подкрепете идеи за нови правила на ЕС.

Присъединете се към дебата и разговаряйте с граждани по въпроси, които засягат всички нас.
На фокус: Как да обърнем тенденцията на намаляване на дивите насекоми опрашители?

Самотните пчели, земните пчели, сирфидните мухи, пеперудите, молците, както и други видове мухи, оси и дори бръмбари са жизненоважни за нашите екосистеми и снабдяването с храни. Около 80 % от културите и дивите цъфтящи растения разчитат на тези опрашители да пренасят цветен прашец и да им помагат да се размножават. Същевременно се наблюдава тревожно намаляване на популациите на опрашители, което застрашаващ природата, продоволствената сигурност и бъдещия ни просперитет. Над 1 милион граждани на ЕС подкрепиха европейска гражданска инициатива по този въпрос, на която Комисията отговори.
Тъй като животът ни е тясно свързан със съдбата на опрашителите, този проблем засяга всички нас и решенията за това какви да са следващите действия би трябвало да са предмет на широк обществен дебат.
Ето защо съвсем наскоро на платформата за гражданска ангажираност беше дадено началото на нова дискусия. Тя ще ни даде възможност да вземем предвид възможно най-много гледни точки, опасения и нужди.
Прочетете повече
Обществени консултации и мнения (преди „Споделете мнението си“) е единен портал, на който гражданите и заинтересованите страни могат да изразяват вижданията си относно инициативите на Комисията и да допринасят за процеса на вземане на решения. Комисията е поела ангажимент да изслушва мненията на гражданите и заинтересованите страни относно законите и политиките на ЕС, както при изготвянето, така и при прилагането им. Обществената консултация относно Закрилата на детето — интегриране на системите или мненията относно Правилата на ЕС относно правата на жертвите са примери за такъв принос в процеса на вземане на решения.
Чрез Европейската гражданска инициатива гражданите на ЕС могат да призоват Европейската комисия да предложи законодателство по теми от нейната компетентност. Дадена инициатива трябва да събере поне един милион валидни подписа. От въвеждането на този инструмент през 2012 г. са стартирали над 100 инициативи и около 18 милиона граждани на ЕС са подкрепили различни инициативи. Успешните инициативи оказаха влияние върху законодателните предложения на Комисията по въпроси като достъпа до питейна вода или определянето на задължителни цели за намаляване на употребата на химически пестициди.
Платформата за гражданска ангажираност служи като специално пространство за участие на гражданите в дискусии на европейско равнище относно важни предстоящи предложения на ЕС, които засягат всички нас. Ние в Европейската комисия с нетърпение очакваме да чуем мненията на гражданите на ранен етап от изготвянето на нови политически инициативи. Ще направим оценка на различните идеи и предложения, реакциите на други граждани и ще вземем под внимание тази оценка в хода на формулирането на нашите политически инициативи.
Платформа на ЕС за участие на децата

Платформата на ЕС за участие на децата е пространство за диалог с най-младите граждани на ЕС, за да може техният глас да бъде чут при изготвянето на политиките на равнище ЕС. Тя е създадена от Европейската комисия в сътрудничество с Европейския парламент и организации на гражданското общество.
Всички деца от ЕС могат да участват в онлайн консултации, а след като станат членове на платформата — и в интервюта, фокус групи, онлайн и офлайн срещи. Те също така имат думата по отношение на посоката и изпълнението на дейностите на платформата, съвместното създаване на уебсайта и комуникационните аспекти.